Aktualności
Jubileusz istnienia Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Mocarzewie
05.11.2017, 20:09Obecni byli m.in.: biskup pomocniczy diecezji łowickiej- Wojciech Osial, Marlena Mazurska- Kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Płocku, Tomasz Matuszewski- Starosta Gostyniński, Jan Krzewicki- Wicestarosta Gostyniński, Katarzyna Osowicz-Szewczyk- Przewodnicząca Rady Powiatu Gostynińskiego, Gabriel Wieczorek- Wójt Gminy Sanniki, Krzysztof Dylicki- Wójt Gminy Słubice, Katarzyna Milczarek – Przewodnicząca Rady Gminy Słubice, Krzysztof Wiśniewski- Dyrektor Delegatury w Płocku Kuratorium Oświaty w Warszawie, Anna Olobry- Szarow- wizytator płockiej Delegatury Kuratorium Oświaty w Warszawie, Joanna Banasiak- Dyrektor Książnicy Płockiej, Artur Bedyk- Dyrektor GBP w Słubicach, Barbara Golus- Dyrektor GBP w Sannikach, Barbara Gołaszewska- Dyrektor Szkoły Podstawowej w Słubicach, Grażyna Bartos- Dyrektor Publicznego Gimnazjum w Słubicach. Obecni byli także dyrektorzy innych szkół zaprzyjaźnionych z Mocarzewem, zaprzyjaźnieni księża (także ks. Roman Batorski- proboszcz naszej parafii i ks. Ryszard Chludziński), byli pracownicy, byłe dyrektorki, sponsorzy, przyjaciele i ludzie, którzy w jakiś sposób są związani z tym miejscem.
O godz. 10 odbyła się uroczysta Msza Święta pod przewodnictwem biskupa Wojciecha Osiala. Potem grupa teatralna „Chcę, Mogę, Potrafię”, działająca w Ośrodku, przedstawiła montaż słowno- muzyczny pt. „Uśmiech minionych lat”, przybliżający obecnym historię powstania Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstania Pańskiego, życiorys założycielki Zgromadzenia, Patronki Ośrodka- bł. Matki Celiny Borzęckiej, powstanie domu zakonnego w Mocarzewie i losy powstałego w 1957 roku Ośrodka. Warto przypomnieć, że historia mocarzewskiej Wspólnoty Zmartwychwstanek łączy się z historią Słubic. Siostry Zmartwychwstanki przybyły do Mocarzewa w 1924 roku. To właśnie ze Słubic pochodzą dwie Zmartwychwstanki, rodzone siostry Jadwiga i Stefania Grzybowskie i to właśnie w Mocarzewie, na posiadłościach należących do Grzybowskich, stanął pierwszy skromny domek, w którym zamieszkały przybyłe z różnych stron kraju siostry. Od początku swojej działalności na tym terenie siostry Zmartwychwstanki zajmowały się pracą oświatowo- społeczną. Widząc potrzeby okolicznej ludności, początkowo uruchomiły szwalnię zatrudniając około 50 dziewcząt. Potem placówka przechodziła różne koleje losu, związane także ze zmianami władzy w kraju i rozwojem potrzeb w obszarze kształcenia. „W obecnym kształcie Ośrodek to dom, który uczy bawi i prowadzi do Boga”- jak mogliśmy usłyszeć podczas spotkania.
Każdego roku dzieci i młodzież z terenu naszej gminy korzystają z oferty Ośrodka w Mocarzewie. Mamy więc i my doświadczenie współpracy z tą Placówka, „która na co dzień jest oazą radości, wesołego śmiechu i przyjaznego spojrzenia na dziecko i jego wyjątkowy świat. Ośrodek ten posiada bogate zaplecze, w którym każdy wychowanek może dobrze się czuć i z pomocą kochających i życzliwych mu drugich rodziców w jego drugim przyjaznym domu rozwijać wszechstronnie siebie. Odnajdziemy tu: plac zabaw na zewnątrz i różne kąciki zabaw w środku budynku, salę rehabilitacyjną i salę gimnastyczną, salę doświadczalną świata, salę komputerową, salę warsztatową, kolorowe świetlice i pracownie oraz przytulne sypialnie. Prowadzone są różnorodne zajęcia specjalistyczne i rozwijające umiejętności wychowanka.” To wszystko wiemy a podczas uroczystości mogliśmy podziwiać fotograficzną relację z działalności Ośrodka. We wzruszającym programie artystycznym dowiedzieliśmy się też o nowym planie, wspólnym marzeniu i praktycznym zadaniu, jakie wyznaczyły sobie Siostry Zmartwychwstanki. Powstała w Mocarzewie FUNDACJA BOGACI MIŁOSIERDZIEM ma za swój główny cel wybudowanie i uruchomienie domu dla dorosłych osób niepełnosprawnych intelektualnie, absolwentów Ośrodka. Będziemy wszyscy kibicować naszym przyjaciołom z Mocarzewa. Mamy nadzieję, że ich marzenia się spełnią.
Podczas uroczystości głos zabrało wiele osób, które dobrze życząc Jubilatowi zapewniało o swoim wsparciu i przekazywało praktyczne prezenty dla dzieci. W imieniu władz samorządowych gminy Słubice prezent i słodki kosz dla dzieci, wraz z okolicznościowym adresem przekazali wspólnie: Wójt Gminy – Krzysztof Dylicki i Przewodnicząca Rady Gminy – Katarzyna Milczarek. Całość imprezy, po wspólnym zwiedzaniu Ośrodka, zakończyła się w jadalni, gdzie przy smakowitościach z lokalnej stołówki można było powspominać, wymienić się obserwacjami, spotkać osoby, które we wcześniejszych latach tworzyły historię tego miejsca.