Aktualności
Prace dotyczące budowy SUW w Alfonsowie
28.12.2016, 00:247 grudnia 2016 roku Komisja powołana przez Wójta Gminy dokonała odbioru końcowego prac geologicznych obejmujących wykonanie dwóch otworów studziennych w celu rozpoznania i ujmowania wód podziemnych dla potrzeb zaopatrzenia w wodę wodociągu gminnego w ramach zadania inwestycyjnego pn. Budowa SUW wraz z ujęciem wód podziemnych w Alfonsowie. Prace zrealizowano zgodnie z dokumentacją geologiczną zatwierdzoną decyzją Marszałka Województwa Mazowieckiego.
W dniach od 2 listopada do 30 listopada br. na terenie działki o nr ewidencyjnym 34/2 na gruntach wsi Alfonsów wykonywano prace i roboty geologiczne zmierzające do wykonania ujęcia wód podziemnych, stanowiącego podstawę dla budowy stacji uzdatniania wody i zasilania w wodę wodociągu gminnego. Prace wykonywane były w oparciu o projekt robót geologicznych, zatwierdzony decyzją Marszałka Województwa Mazowieckiego. Roboty wykonywał Zakład Studniarski Leopolda Śmiałkowskiego w Łodzi.
Projekt przewidywał wykonanie dwóch wiertniczych otworów hydrogeologicznych, rozpoznawczo – studziennych, głębionych systemem udarowo – obrotowym, do głębokości ok. 25,0 m ppt. każdy. Otwory projektowano głębić średnicą 458 mm czyli 18 cali. Przewidywano ujęcie pierwszego, czwartorzędowego poziomu wodonośnego zalegającego w utworach piaszczysto – żwirowych budujących lewobrzeżny taras akumulacyjny doliny Wisły, zwany tarasem kampinoskim. Taras ten został uformowany podczas tworzenia się pradoliny Wisły, w okresie fazy pomorskiej stadiału głównego zlodowacenia Wisły (bałtyckiego), przed ok. 15 tysiącami lat (w okresie pomiędzy 12,4 tys. lat a 34,9 tys. lat temu). Działo się to już po ostatecznym ustąpieniu zlodowacenia z większości terenów dzisiejszej Polski, co umożliwiło odpływ wód generalnie w kierunku północnym i północno – wschodnim.
Na podstawie wcześniej wykonanego rozpoznania geofizycznego spodziewano się w utworach tarasowych doliny Wisły znacznych wydajności a tym samym znacznych zasobów wody pitnej. Roboty geologiczne zakończyły się pełnym sukcesem. Wykonano w odległości ok. 25m od siebie dwa otwory studzienne – jeden do głębokości 27m drugi o głębokości 25m, w których ujęto piaszczysto – żwirowa warstwę wodonośną. Zwierciadło wody podziemnej w obydwu otworach występowało już na głębokości 2,55 – 2,85m poniżej poziomu terenu a warstwa wodonośna występowała do głębokości ok. 25m.
W wykonanych otworach zainstalowano wysokoprzepustowe filtry szkieletowe, z ciągłą szczeliną o szerokości 0,75mm. Są to filtry typu Johnson, wykonane ze stali nierdzewnej, najlepsze dostępne w tej chwili filtry studzienne. W każdym otworze zabudowano filtr typu Johnson o długości 10m i o średnicy 300mm a do powierzchni wyprowadzono rury kolumny filtracyjnej wykonane z PVC o średnicy 315mm. Filtry posadowiono w najniższych i jednocześnie najbardziej wydajnych częściach warstwy wodonośnej i zabezpieczono przed zamuleniem poprzez obsypkę żwirkiem filtracyjnym.
Wykonane otwory studzienne poddano badaniom hydrogeologicznym – pompowaniom badawczym, które pozwoliły na określenie pojedynczej wydajności maksymalnej poszczególnych otworów przekraczającej 65 m3 na godzinę. Łączna wydajność zespołu dwóch studni ujęcia przekroczyła znacznie 100 m3 na godzinę, co pozwoliło na ustalenie bezpiecznej wydajności eksploatacyjnej ujęcia na wartość 100 m3 na godzinę przy depresji eksploatacyjnej zespołu studni ok. 5,5m. Depresja jest to wielkość o jaką obniży się zwierciadło poziomu wodonośnego podczas poboru wody z wydajnością eksploatacyjną, zatem przy pompowaniu wody z wydajnością 100m3 na godzinę woda w rejonie ujęcia obniży się do ok. 7,5 – 8m poniżej powierzchni terenu.
Przebadana w ramach wykonanych robót jakość ujętej wody wskazuje, iż jest to woda wysokiej jakości - bardzo dobra i czysta. Zawartość żelaza i manganu są niskie aczkolwiek nie pozwalające na uniknięcie uzdatniania wody. Woda jest przy tym absolutnie czysta bakteriologicznie.
W wyniku wykonanych robót geologicznych i zastosowania najlepszych dostępnych filtrów studziennych typu Johnson, ujęcie wody pitnej, charakteryzuje się wysoką wydajnością i bardzo dobrą jakością. Obecnie trwają prace dokumentacyjne zmierzające do uzyskania pozwolenia wodnoprawnego na eksploatację ujęcia – pobór wody podziemnej i wykonanie obudów studziennych otworów eksploatacyjnych.