Rozmiar tekstu: A A A

Aktualności

KIERMASZ WIELKANOCNY

14.03.2024, 16:14

 

Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego zaprasza na 4. Kiermasz Wielkanocny.


W programie:

10:00-16:00

– stoiska ze świątecznymi ozdobami, rękodziełem ludowym i tradycyjnymi potrawami (pisanki, palmy, stroiki, rzeźba w drewnie, wyroby wikliniarskie i garncarskie, biżuteria, hafty, koronki, serwetki, zabawki, a także wielkanocne mazurki, baby, babeczki, powidła olenderskie, miody, chleby, sery)

– warsztaty wykonywania palm, pisanek metodą batikową, oklejanek gąbińskich i kurpiowskich, kartek okolicznościowych oraz wyplatania koszyczków z wikliny

10:00 i 11:30

– spotkania z przyrodnikiem Mariuszem Mazewskim i warsztaty wykonywania budek lęgowych

Legionowski wędrowiec, jak nazywa siebie Mariusz Mazewski, podczas spotkań (dedykowanych dzieciom w wieku 6-10 lat) opowie o zwierzętach z Puszczy Kampinoskiej, Białowieskiej i o swoich przygodach w Biebrzańskim Parku Narodowym. Na spotkanie zabierze ze sobą poroża, pióra, ptasie gniazda i wiele innych ciekawych znalezisk. Na koniec wspólnie z uczestnikami zbuduje budki lęgowe dla ptaków, które powiesimy na terenie wiączemińskiego skansenu.

Uwaga! Na warsztaty z wykonywania koszyczków z wikliny i spotkania z przyrodnikiem obowiązują wcześniejsze zapisy: e-mail: a.bartosiak@muzeumplock.eu lub nr tel. 532 743 020

14:30

Koncert pieśni wielkopostnych Lamentacje ludowe w wykonaniu śpiewaczek: Justyny Piernik i Beaty Oleszek oraz zespołu Wowakin w składzie: Paula Kinaszewska (skrzypce i skrzypce barytonowe, głos), Mateusz Wachowiak (akordeon, basy), Bartłomiej Woźniak (cymbały, elektronika, głos)

Lamentacje ludowe to próba przeniesienia starych ludowych pieśni, wykonywanych przeważnie a’capella w realia muzycznego koncertu z wykorzystaniem głosu i tradycyjnych instrumentów takich jak skrzypce, basy, cymbały oraz elektroniki przetwarzającej dźwięk. Lamentacje to koncert oparty na zabytkowych przepięknych pieśniach pasyjnych, zebranych m.in. w Śpiewniku Pelplińskim, ale także przejętych od wybitnych śpiewaczek i śpiewaków ludowych, m.in. Marii Siwiec, Anieli Gmoch, Beaty Oleszek i innych. Są to niezwykłe przykłady literatury barokowej i starszej, które przeniknęły do żywej tradycji śpiewu i o dziwo w niej pozostały, w niektórych regionach aż do dziś. Przekazicielami tych pieśni są właśnie śpiewaczki i śpiewacy ludowi. Część z nich już nie żyje, ale wielu nadal praktykuje wykonywanie najstarszych pieśni pasyjnych w okresie Wielkiego Postu.
Specyfika polskiej pieśni wielkopostnej, jej oryginalność, niezwykła emocjonalność, muzyka, która zachowuje cechy najstarszych tradycji muzycznych, niezmienionych od wieków zasługują na poznanie i uznanie jako oryginalne zjawisko muzyczne. Artyści chcą pokazać urodę tych utworów i niezwykłą ekspresję uczuciową zawartą w tekstach. Głosy Beaty Oleszek i Justyny Piernik doskonale oddają bogactwo muzyczne i uczuciowe zawarte w pieśniach pasyjnych zachowując tradycyjny ludowy charakter.

Muzycy zespołu Wowakin – Paula Kinaszewska, Mateusz Wachowiak i Bartłomiej Woźniak od lat zgłębiają muzykę tradycyjną, m.in. radomszczyzny i łączą ją ze współczesną interpretacją w swoich wydawnictwach płytowych i na koncertach. Artyści towarzyszą śpiewaczkom w aranżacjach i improwizacjach instrumentalnych, dobarwiając i wzmacniając nastrój i wymowę pieśni. Bartłomiej Woźniak – reżyser dźwięku i kompozytor tworzy elektronikę na żywo w czasie koncertu. Dzięki zaawansowanym technikom dźwięku immersyjnego tworzy iluzje przestrzeni otaczających słuchacza z różnych stron, będących jednocześnie środkiem wyrazu w spektralnej warstwie muzyki, w której kierunek i ruch dźwięku ma znaczenie muzyczne. Naturalne dźwięki otoczenia: lasu, łąki, kościoła, przetwarzane i ewoluujące w czasie nieoczywiste przestrzenie, ruchome pogłosy i powtórzenia, przetwarzane dźwięki głosów i instrumentów będą elementami utworów i pieśni.

Zapraszamy na ten wyjątkowy koncert i na całe wydarzenie, jakim jest wiosenny kiermasz wielkanocny

w Skansenie Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie PolskimMiejsce:Wiączemin Polski 25

09-533 Słubiceskansen@muzeumplock.

tel. 532 743 020

tel. 734 461 866

Czas: 24 marca 2024 (Niedziela Palmowa), w godz.: 10:00 – 16:00

Wstęp wolny

 

 

Polecamy