Wydarzenia
Inauguracja gminnych obchodów 100 lecia odzyskania przez Polskę niepodległości
08.10.2018, 22:14Kolejne wydarzenia wpisujące się w gminne obchody 100 lecia odzyskania przez Polskę niepodległości to odsłonięcie tablicy pamiątkowej oraz koncert patriotyczny w bibliotece.
7 października około godziny 14-tej na terenie między budynkiem GOPS i Urzędu Gminy zaczęli gromadzić się mieszkańcy, dzieci szkolne, strażacy z pocztami sztandarowymi, aby uczestniczyć w uroczystym odsłonięciu tablicy pamiątkowej, która z inicjatywy samorządu, powstała dla upamiętnienie jubileuszu odzyskania przez Polskę niepodległości. Wartę honorową przy tablicy trzymali strażacy, członkowie sekcji konnej OSP.
Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 1430 wysłuchaniem hymnu Rzeczypospolitej Polskiej w wykonaniu orkiestry strażackiej pod batutą kapelmistrza Szymona Ogrzebacza i powitaniem oraz krótkim wprowadzeniem wygłoszonym przez prowadzącego Sławomira Ambroziaka-właściciela pałacu w Słubicach. Następnie mieszkanka Słubic p. Zofia Kujawa, córka żołnierza Legionów Piłsudskiego, w asyście wójta gminy – Krzysztofa Dylickiego oraz przewodniczącej rady gminy – Katarzyny Milczarek, dokonała odsłonięcia tablicy. Tablica kamienna w kształcie konturu granic geograficznych Polski zawiera napis:
„BOHATEROM NIEPODLEGŁOŚCI WIECZNA PAMIĘĆ
W 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości 1918 – 2018
Społeczność gminy Słubice”.
Poświęcenia tablicy dokonał ksiądz proboszcz parafii Słubice Roman Batorski.
Podczas uroczystości, przeplatanej motywami muzycznymi pieśni patriotycznych głos zabierali: Zofia Kujawa, która nawiązała do historycznych epizodów służby wojskowej swojego ojca Ignacego. Następnie, przy akompaniamencie pieśni „Legiony” złożyła pod tablicą wiązankę biało czerwonych róż.
Wójt Krzysztof Dylicki. „Ta tablica, przed chwilą odsłonięta i poświęcona – nie tylko przypomina dla kogo została postawiona, ale również przypomina, jak należy w naszych lokalnych społecznościach okazywać szacunek i wdzięczność wobec tych, którzy w walce stracili dobytek, zdrowie, poświęcili to co najcenniejsze dla człowieka – oddali swoje życie w z miłości do kraju i wiary w zwycięstwo”.- powiedział w swoim wystąpieniu. Wystąpienie zakończył słowami:
„ Ta tablica zawiera w sobie nie tylko pamięć, ale również dumę narodową i współczesny patriotyzm w naszym lokalnym wymiarze. Niech będzie pamiątką, tak ważnej dla Polski rocznicy odzyskania niepodległości i jednocześnie niemym świadkiem rozwoju naszej gminy, naszej Małej Ojczyzny”.
Potem nastąpiło złożenie kwiatów przez delegacje sołectwa Słubice i Koła Emerytów Związku Nauczycielstwa Polskiego. Następnie orkiestra strażacka poprowadziła pododdział strażaków, poczty sztandarowe i zgromadzonych do Gminnej Biblioteki Publicznej na koncert patriotyczny w wykonaniu uczniów szkół, orkiestry strażackiej oraz zespołu ludowego „Grzybowianki i Grzybowiacy Zespół Ludowy im. Cecylii Milczarek.
Koncert w bibliotece poprowadzili: Katarzyna Milczarek – przewodnicząca rady gminy i Artur Bedyk – dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej. Po krótkim wstępie (wiązance pieśni patriotycznych) w wykonaniu orkiestry strażackiej i powitaniu przez prowadzących głos zabrał wójt Krzysztof Dylicki. „Historię Polski można opowiadać w różny sposób. Mogą do tego posłużyć również piękne, powstałe przez lata pieśni patriotyczne, które są naszym jakże cennym dziedzictwem kulturowym” – takimi słowami rozpoczął swoje wystąpienie. A zakończył słowami: „życzę abyśmy uczestnicząc w tym koncercie nie tylko podziwiali talenty wykonawców ale również mieli przeświadczenie, że niepodległość to nie jest tylko pusto brzmiące słowo – ale jest to bezcenna wartość dla której wielu naszych przodków poświęciło swoje plany, marzenia, młodość, życie rodzinne, a także najcenniejszy skarb – swoje życie. Niech nasz udział w tym koncercie i wysiłek artystów będzie dla nich wyrazem hołdu i wielkiego szacunku”.
Następnie zaprezentowały się dzieci ze szkół podstawowych Słubice, Piotrkówek, Świniary, Zespół Ludowy „Grzybowianki i Grzybowiacy” oraz orkiestra strażacka. Koncert zakończył się wręczeniem pamiątkowych flag oraz wspólnym odśpiewaniem roty.