Wydarzenia
Rocznica bitwy pod Zyckiem, w powstaniu styczniowym
17.12.2017, 21:4817 grudnia 2017 r. pod Kopcem Powstańców Styczniowych w Słubicach odbył się uroczysty apel związany z rocznicą jednej z ostatnich bitew powstańczych na naszym terenie - bitwy pod Zyckiem. Bitwa miała miejsce 13 grudnia 1863 r. Tego dnia rano powstańcy zatrzymali się w Słubicach, ale tu zostali dopędzeni przez oddziały nieprzyjacielskie. Zostali okrążeni prawie ze wszystkich stron. Wszystkie główne drogi zostały obstawione silnymi grupami żołnierzy carskich. Jedynie mniej obsadzona była droga na Zyck, ku Wiśle i tą drogą udało się powstańcom wydostać w kierunku Piotrkówka i Zycka. Jednak w okolicach Zycka powstańcy w liczbie około 200 ludzi zostali dopędzeni przez oddziały armii carskiej składające się z kozaków, huzarów i dragonów liczące około 700 ludzi. Zaciekła walka trwała przez kilka godzin. Powstańcy zza licznych płotów które znajdowały się w rejonie walk mogli skutecznie strzelać do nacierających oddziałów nieprzyjaciela zadając mu dotkliwe straty (około 100 zabitych i rannych). Powstańcy tez ponieśli znaczne straty, część zginęła, część trafiła do niewoli, część utonęła w lodowatej wodzie, próbując przeprawić się przez odnogę Wisły, aby wyjść z okrążenia. Resztki oddziału po tej tragicznej bitwie udały się przez Juliszew, Grabie, Łąck do Kowala na teren Kujaw.
Inicjatywa historyka właściciela pałacu w Słubicach Sławomira Ambroziaka, realizowana wspólnie z gminą oraz przy udziale księdza proboszcza parafii Słubice, spotkała się z zainteresowaniem i aprobatą. O godzinie 1520 na miejscu uroczystości przy Kopcu Bohaterów Powstania Styczniowego w Słubicach, zgromadzili się mieszkańcy i zaproszeni goście. Oprócz władz gminnych, które reprezentowali: wójt gminy – Krzysztof Dylicki oraz wiceprzewodniczący gminy Mariusz Bartos, w uroczystościach udział wziął również poseł na sejm RP Marek Jakubiak z rodziną. Obecni byli również: ksiądz proboszcz parafii Słubice – Roman Batorski, dyrektor Szkoły Podstawowej w Słubicach – Barbara Gołaszewska z delegacją uczniów, Włodzimierz Olewnik z małżonką, poczty sztandarowe OSP Słubice i OSP Wiączemin Polski, strażacy, członkowie sekcji konnej OSP – Roman Jabłoński i Sebastian Jabłoński, którzy trzymali honorową wartę.
Uroczystość rozpoczęła się wysłuchaniem hymnu Rzeczypospolitej Polskiej i powitaniem oraz krótkim wprowadzeniem wygłoszonym przez prowadzącego Sławomira Ambroziaka. Kolejnym motywem muzycznym była pieśń Konfederatów Barskich, po czym głos zabrał wójt gminy – Krzysztof Dylicki. Po krótkim powitaniu zebranych powiedział: „ gromadząc się dzisiaj w tym miejscu, w rocznicę bitwy pod Zyckiem, spłacamy symboliczny dług wobec pokoleń Polaków, którzy stanęli do walki w obronie wolności. Dbałość o naszą wolność, o tradycje, wartości duchowe, patriotyczne i religijne, jest naszym obowiązkiem i jesteśmy to winni ludziom, którzy za tę wolność oddali swoje życie. Jesteśmy to winni tym poległym w bitwie pod Zyckiem i tym na których 7 lipca 1864 r. w tym miejscu dokonano egzekucji, za to, że manifestowali swą polskość. Dziękuję, że przy Państwa udziale spełnia się dzieło przypomnienia tak ważnego wydarzenia i tak ważnego miejsca na mapie gminy”.
Po wystąpieniu wójta kolejny motyw muzyczny melodia „Biały Krzyż” Czerwonych Gitar, następnie krótka modlitwa księdza proboszcza Romana Batorskiego, apel poległych, który wspólnie ze Sławomirem Ambroziakiem odczytał Mariusz Bartos i złożenie kwiatów i zniczy przez delegacje.
Wysłuchanie Roty, przepięknej pieśni patriotycznej, zakończyło uroczysty apel z okazji 154 rocznicy bitwy pod Zyckiem.