Rozmiar tekstu: A A A

Wydarzenia

Dzień Niepodległości w Słubicach

12.11.2015, 13:00

11 listopada br. odbyły się oficjalne uroczystości patriotyczne, których organizatorami była Mazowiecka Wspólnota Samorządowa i Stowarzyszenie na rzecz rozwoju Ziemi Iłowskiej i które  swoim patronatem objęła Gmina Słubice i władze samorządowe.

W obchodach udział wzięli m.in. Wójt Gminy Słubice - Krzysztof Dylicki, Wiceprzewodniczący Rady Gminy Słubice - Mariusz Bartos, wraz z Radnymi Rady Gminy, właściciel Pałacu w Słubicach i Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Ziemi Iłowskiej- Sławomir Ambroziak, Prezes Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Ziemi Iłowskiej - Andrzej Ciołkowski, sołtys Sołectwa Słubice - Irena Janiszewska.

Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 12.00 Mszą Świętą w Kościele pw. Św. Marcina w Słubicach, którą,  odprawił Proboszcz - Ksiądz Roman Batorski.

Następnie, przy akompaniamencie Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej w Słubicach, zaproszeni goście, mieszkańcy Słubic oraz uczestnicy III Iłowskiego Marszu Niepodległości, przemaszerowali na ul. Wiślaną pod symboliczne historyczne miejsce - Kopiec Powstańców Styczniowych, którego odbudowę z udziałem pozyskanych środków zewnętrznych  nadzoruje Gmina Słubice.

Uroczystość przy Kopcu  poprowadził historyk - Sławomir Ambroziak,   krótką modlitwę odmówił Proboszcz parafii w Słubicach - Ksiądz Roman Batorski, a wspomnienia z czasów walki Powstańców przywołał Wiceprzewodniczący Rady Gminy - Mariusz Bartos. Głos zabrał również Wójt Gminy Słubice - Krzysztof Dylicki, który przywitał zgromadzonych słowami: „Witam wszystkich, którzy zechcieli przybyć tutaj, aby na tej naszej słubickiej ziemi poczuć się cząstką wielkiej, pięknej, lokalnej wspólnoty narodowej. To dzisiejsze zgromadzenie w tym miejscu przy tym symbolicznym kopcu – to praktyczna nauka patriotyzmu, praktyczna nauka tradycji narodowych”. Podkreślił również wagę pielęgnowania miejsc pamięci historycznej naszych przodków oraz znaczenie słowa patriotyzm na przestrzeni minionych dziejów. Pan Wójt oddał hołd wszystkim bohaterom walczącym o wolność Polski, a ukoronowaniem tej walki było odzyskanie wolności w roku 1918 i ustanowienie Dnia Niepodległości w dniu 11 listopada.  Swoje wystąpienie zakończył słowami: „Święto Narodowe, które w tym miejscu, przy tak licznym zgromadzeniu i uroczystej oprawie dziś obchodzimy, jest doskonałym momentem do wyrażenia czci i powstańcom, co polegli w bitwie pod Zyckiem i tym, co w tym miejscu zostali straceni jak również wszystkim bohaterom, którzy w tej krwawej historii Polski nie ugięli się w walce.

Cześć i chwała tym, co wywalczyli Polsce wolność!”

Następnie, przy tablicy pamięci złożono symbolicznie kwiaty i zapalono znicze, a na koniec organizatorzy zaprosili gości na „wojskową grochówkę”.

.

WydarzeniaWydarzeniaWydarzenia
 
WydarzeniaWydarzeniaWydarzenia
 
WydarzeniaWydarzeniaWydarzenia
 
WydarzeniaWydarzeniaWydarzenia
 
WydarzeniaWydarzeniaWydarzenia
 
WydarzeniaWydarzeniaWydarzenia
 
WydarzeniaWydarzeniaWydarzenia
 
WydarzeniaWydarzeniaWydarzenia
 
WydarzeniaWydarzeniaWydarzenia
 
WydarzeniaWydarzeniaWydarzenia
 
Wydarzenia

Polecamy