Rozmiar tekstu: A A A

Wydarzenia

Wernisaż Malarski Poplenerowy

23.07.2017, 22:11

W dniu 23 lipca w przy pałacu w Słubicach odbył się wernisaż malarski, będący podsumowaniem pleneru malarskiego, który rozpoczął się w dniu 9 lipca na terenie gminy Słubice. Plener miał charakter międzynarodowego sympozjum sztuk wizualnych NA SKRZYŻOWANIU KULTUR „od Lizbony do Władywostoku via Mińsk & od Helsinek do Aten via Warszawa”. Jednym z przystanków tego sympozjum były właśnie Słubice.

Patronat Honorowy nad tym wydarzeniem objęli:  Biskup Senior Diecezji Łowickiej Józef Zawitkowski oraz Wójt Gminy Słubice Krzysztof Dylicki. Organizatorem był Sławomir Ambroziak, właściciel pałacu w Słubicach a patronat kulturalno-społeczny sprawowała m.in. Bożenna Leszczyńska – Prezes Okręgu Warszawskiego Związku Polskich Artystów Plastyków. Kuratorem artystycznym był Marek Madej z fundacji Droga Życia.

W plenerze uczestniczyła międzynarodowa grupa artystów z Białorusi, Litwy oraz Polski. Oprócz poznawania naszej gminy i okolic efektem pleneru były obrazy zaprezentowane na wernisażu. Otwarcia wernisażu dokonał Sławomir Ambroziak, przedstawiając krótko historię tego wydarzenia, przebieg pleneru a także prezentując artystów wystawiających swoje prace.

W wernisażu poplenerowym uczestniczyli m.in. wójt – Krzysztof Dylicki, wiceprzewodniczący Rady Gminy – Mariusz Bartos, radny Rady Powiatu – Józef Walewski, radni Rady Gminy – Łukasz Bartosiak, Wiesław Milczarek, sołtys sołectwa Słubice – Kazimiera Janiszewska, dyrektorzy szkół, przedstawiciele OSP ze Słubic, Łazisk, Juliszewa w tym: komendant Gminny OSP – Wiesław Cichosz, wiceprezes Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP – Marek Tarka oraz mieszkańcy gminy i okolic.

Zwiedzanie wystawy poprzedził występ Joanny Rolewskiej z Iłowa, pięknie prezentującej piosenki z repertuaru Anny German, a także Zespołu Ludowego Grzybowianki, przygrywającego uczestnikom wernisażu. Dalsza część uroczystości poplenerowej odbyła się w oficynie bocznej pałacu, która to oficyna była też miejscem wystawy wszystkich prac oraz krótkiej części oficjalnej. W części oficjalnej głos zabrał również wójt – Krzysztof Dylicki.Ten dzisiejszy wernisaż jest niecodziennym wydarzeniem artystycznym, wydarzeniem, które daje niepowtarzalną okazję do obcowania ze sztuką i wpływa na sposób uczestnictwa lokalnej społeczności w kulturze popularnej, gdzie często jedyną formą jest telewizja i internet. Chylę czoła przed organizatorem Panem Sławomirem Ambroziakiem oraz wszystkimi, którzy włączyli się w przygotowanie tego pleneru i dziękuję za to, że stworzyli okazję, abyście Państwo artyści, mogli stworzyć te piękne dzieła, które podziwiamy” – powiedział na wstępie wójt – Krzysztof Dylicki. Kontynuując wystąpienie podziękował artystom słowami: „dziękuję artystom, uczestnikom pleneru, że potrafili w sposób piękny i subtelny pokazać naszą gminną rzeczywistość ukrytą w przyrodzie, krajobrazach, ludziach, zwierzętach, pałacach, kapliczkach, że zobaczyliśmy w tych obrazach przestrzenie i elementy, które na co dzień są dla nas zakryte, których na co dzień nie dostrzegamy, mimo, że są obok nas, na wyciągnięcie ręki”. Nawiązał też do obchodzonego w roku 2017 Roku Rzeki Wisły, które to ważne dla gminy wydarzenie, również zostało zaakcentowane w wystawianych obrazach. W imieniu własnym i mieszkańców pogratulował artystom wspaniałych talentów, dzięki którym poprzez sztukę możemy promować naszą słubicką gminę.

Wernisaż zakończył się tradycyjną lampką wina oraz wymianą zdań, spostrzeżeń między uczestnikami.

WydarzeniaWydarzeniaWydarzenia
 
WydarzeniaWydarzeniaWydarzenia
 
WydarzeniaWydarzeniaWydarzenia
 
WydarzeniaWydarzeniaWydarzenia
 
WydarzeniaWydarzeniaWydarzenia
 
WydarzeniaWydarzeniaWydarzenia
 
WydarzeniaWydarzeniaWydarzenia
 
WydarzeniaWydarzeniaWydarzenia
 
WydarzeniaWydarzeniaWydarzenia
 
WydarzeniaWydarzeniaWydarzenia
 
WydarzeniaWydarzeniaWydarzenia
 
WydarzeniaWydarzeniaWydarzenia
 
Wydarzenia

Polecamy